Forum Twoja droga... Strona Główna

Twoja droga...
"Z całego serca Bogu zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku." Prz. 3:5
 

Religia a kultura masowa
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Twoja droga... Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy wykorzystywanie motywów religijnych w pop-kulturze naprawdę godzi w uczucia chrześcijańskie?
Tak
62%
 62%  [ 5 ]
Nie
37%
 37%  [ 3 ]
Wszystkich Głosów : 8

Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 22:07, 26 Lut 2006    Temat postu: Religia a kultura masowa

Oświadczenie Wydawcy I

Szanowni Państwo,

Kiedy zdecydowałem się na wydawanie miesięcznika "Machina", moim celem było przygotowanie gazety o wyrazistym profilu oraz odrębności, wpisującej się we współczesny nurt globalizacji świata i jego wielokulturowości.

Wydanie próbnego, zerowego numeru, który miał dotrzeć do wybranej grupy odbiorców, poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania. Tak kontrowersyjna - jak się później okazało - okładka numeru zerowego była wielokrotnie konsultowana - najpierw wewnątrz redakcji, potem w środowisku mediów, prawników i potencjalnych odbiorców. Wszędzie postrzegano ją jako bardzo wyrazistą i dobrze oddającą charakter miesięcznika, który w założeniu ma opisywać złożoność współczesnej popkultury.

Ostatnie dni pokazały, że, wbrew naszym oczekiwaniom i mimo celowych ograniczeń jego dostępności, numer zerowy dotarł do znacznie szerszego grona odbiorców niż zakładaliśmy. Dodatkowo jego ukazanie zbiegło się w czasie z publiczną, światową dyskusją dotyczącą publikacji karykatur Mahometa. To wszystko spowodowało odbiór okładki zerowego numeru "Machiny" w sposób daleki od naszych intencji. A te intencje - chciałbym to jeszcze raz podkreślić - nigdy nie zakładały i nie będą zakładać obrażania czyichkolwiek uczuć religijnych.

W dobie tolerancji, otwartości umysłu, wagi spraw i decyzji, przed jakimi stoimy, dostrzegam siłę jedności, jaka jest potrzebna Polsce. W stronę wszystkich, którzy poczuli się naszą publikacją dotknięci, chciałbym więc skierować wyrazy ubolewania.

Chciałbym także wyrazić chęć osobistego spotkania z przedstawicielem Ojców Paulinów z Jasnej Góry, do których kieruję słowo: "Przepraszam".


Z poważaniem,


Michał M. Lisiecki Wydawca - Media Point Group



Oświadczenie Wydawcy II

"Najlepszy magazyn popkulturalny"


Zgodnie z tym hasłem, reaktywując "Machinę" zajęliśmy się na jej łamach kulturą popularną we wszelkich jej przejawach. Współczesna popkultura to zjawisko masowe i wszechobecne, najbardziej bezpośredni przykład komercjalizacji współczesnego świata.

Nie bez powodu w stosunku do jej gwiazd używa się często określenia IKONA, otacza je bowiem często masowy kult zbliżony do religijnego. Zauważył to już w 1966 roku John Lennon, stwierdzając, że Beatlesi są obecnie popularniejsi od Chrystusa. To spowodowało liczne protesty i groziło odwołaniem koncertów grupy w USA. Niedługo później musical "Jesus Christ Superstar" opowiedział - w kontekście współczesnej muzyki popularnej - historię Chrystusa, porównując go do współczesnych gwiazd rozrywki.

Ostatnia wieczerza, ukrzyżowanie czy Madonna z dzieciątkiem to motywy powszechnie obecne w ludzkiej świadomości, od wieków wykorzystywane i przetwarzane przez sztukę. Sztukę przez duże i małe s, od wielkich artystów, przez popkulturę, po masowy przemysł tandetnych pamiątek.

Takim właśnie rzeczywistym, niezafałszowanym obrazem współczesnej popkultury chcemy się zajmować. Opisywać ją w całej swej złożoności i barwności artystycznego wyrazu.

Cover story numeru zerowego "Machiny" poświęciliśmy jednej z najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej popkultury - Madonnie, artystce, która przez całą swą karierę szokowała, przełamując kolejne kulturowe tabu. Tę jej filozofię chcieliśmy przekazać na okładce pisma.

Nie było i nigdy nie będzie naszym celem obrażanie niczyich uczuć religijnych czy jakichkolwiek innych. Jesteśmy zdziwieni próbą takiej interpretacji przyświecających nam intencji i stanowczo jej zaprzeczamy.

Nasz opis popkultury wpisuje się w komercyjną rzeczywistość współczesnego świata. Równolegle z zerowym numerem "Machiny" ukazał się najnowszy numer wielonakładowego, światowego, sprzedawanego także w Polsce magazynu "Rolling Stone", na okładce którego znany muzyk Kanye West przedstawiony jest jako Chrystus w koronie cierniowej.

Chcemy pokazywać i pisać prawdę o popkulturze.

Jesteśmy obiektywni.


Piotr Metz

Redaktor Naczelny Magazynu "Machina"





Wolność prasy i swoboda wypowiedzi to zasady konstytucyjne i wartości fundamentalne dla każdej demokracji. Jak wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Praw Człowieka, dotyczą one nie tylko powszechnie obowiązujących poglądów, ale także obejmują to wszystko, co może razić, szokować, a nawet obrażać. Żadna wolność nie jest absolutna - jednak granice dopuszczalnych zachowań powinny być wyznaczane poprzez zasady prawa i decyzje organów sądowych. Konflikty pomiędzy różnymi wartościami – wolność wypowiedzi a poszanowanie dla uczuć religijnych - powinny być rozwiązywane za pomocą demokratycznych instytucji i mechanizmów.

Jedną z nich jest publiczna debata, w której opowiadamy się za poszanowaniem również naszych praw - w tym również do swobody artystycznej wypowiedzi.

Naszą intencją nie było naruszenie czyichkolwiek uczuć religijnych. Decydując się na publikację wizerunku Madonny na okładce "Machiny", przyjęliśmy obiektywne kryteria tego, co w polskim systemie prawnym jest dopuszczalne i aprobowane. Wszelka inna ocena naszego postępowania - skrajnie subiektywna i oderwana od obowiązujących powszechnie kryteriów - może prowadzić do nadużywania wolności i swobód religijnych. To zaś jest groźne dla demokracji.

A o co się rozchodzi?
A o to.


I o okładkę zerowego wydania 'Machiny' którą usiłuję znaleźć.

A o co mnie się rozchodzi?
Czy wykorzystywanie motywów religijnych w pop-kulturze naprawdę godzi w uczucia chrześcijańskie?
Powrót do góry
Dragonfly
10% wtajemniczenia
10% wtajemniczenia



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Neverland

PostWysłany: Nie 22:24, 26 Lut 2006    Temat postu:

Wg. mnie nie... Wiadomo- w granicach dobrego smaku. Sztuka rządzi się swoimi prawami.
Jednak trzeba postępować delikatnie, bo niektóre rzeczy po prostu rażą. Była kiedyś seria koszulek z wizerunkiem Jezusa. Średnio mi się podobały. Ale to może kwestia gustu? Ja nie czuję się specjalnie urażona. Z drugiej strony- dlaczego można nosić ubrania z sentencjami innych wielkich, a z Jezusem nie? Cześciowo to przecież wyraz aprobaty?
Jednak trzeba być ultrarozważnym w tym miejscu. Bo to czasem bardzo niebezpieczne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nifek
30% wtajemniczenia
30% wtajemniczenia



Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 356
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:36, 26 Lut 2006    Temat postu:

Religia w sztuce to dla artysty stąpanie po niepewnym gruncie, czasem może użyć jakiegoś symbolu nie tak jak trzeba i afera gotowa (karykatury Mahometa). Mnie akurat razi np. ukrzyżowana kobieta w bikinii, bo to wyśmianie samych cierpień fizycznych jakie przeżywali skazani.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dragonfly
10% wtajemniczenia
10% wtajemniczenia



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Neverland

PostWysłany: Nie 22:42, 26 Lut 2006    Temat postu:

I tu nasuwa mi się skojarzenie o koncercie Gorgorotha w kawtowickim Spodku. Półnagie kobiety wiszące na krzyżach. Sztuka? To mnie akurat obrzydza. Czytałam wypowiedź jednego z uczestników, który pisał, że to nic złego, bo jak jedna mdlała, była od razu zastępowana. I myślę, że właśnie tu przekroczono barierę dobrego smaku....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mniacz
0% wtajemniczenia
0% wtajemniczenia



Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Nie 22:53, 26 Lut 2006    Temat postu:

Nr 1 mi bardzo nie pasuje, nr 6 jest z pogranicza. Tych gazet bym nie kupił, ale i do sądu bym nie pobiegł. Sprawa jest pomiędzy Bogiem a tymi wydawcami i modelami.
Nr 2 - super, bo wiem w jakim celu autor chciał zszokować.
Nr 3 - zabawne.
Nr 4 - bardzo dobre, można było wysłać na casting do "Pasji"
Nr 5 - kiepskiej jakości i nieczytelne.
Co byście powiedziały o takiej rzeźbie: leży drewniany krzyż, figura Chrystusa, gwoździe i podpis - ZRÓB TO SAM. Szokujące? Na pewno dla wielu tak, ale mi dało dużo do myślenia, więcej niż niejedno kazanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pon 14:57, 27 Lut 2006    Temat postu:

Pamiętam aferę o rzeźbę przedstawiającą męskie genitalia na krzyżu - to już może mnie nie zszokowało, ale obrzydziło na pewno. Chociaż niespecjalnie. Ale muszę się zgodzić - motywy religijne w sztuce i kulturze są stąpaniem po niepewnym gruncie. Sentencje z Biblii na kosztulkach? To akurat jest ciekawe.
Powrót do góry
Bron
SensZycia.pl :)
SensZycia.pl :)



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 878
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:37, 27 Lut 2006    Temat postu:

Koszulki jak najbardziej, ale taki rzezby, o ktorych mowicie, to juz przesada. Czyli zgadzam sie z przedmowcami Wesoly.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dragonfly
10% wtajemniczenia
10% wtajemniczenia



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Neverland

PostWysłany: Pon 18:37, 27 Lut 2006    Temat postu:

Ta... Sama mam taką koszulkę Mruga Z Lednicy konkretnie. Po hebrajsku i wygląda trochę satanistycznie Wesoly .
A jeśli jesteśmy przy temacie przemyśleń i sztuki i religii... Pamiętam masowy wzór- koszulki, torby z napisem' Kill your idol" i wizerunkiem Jezusa w koronie cierniowej. Nie miły jak dla mnie widok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bron
SensZycia.pl :)
SensZycia.pl :)



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 878
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:29, 27 Lut 2006    Temat postu:

No faktycznie nie mily, nawet koszulki moga byc zle Smutny. Ale jest duzo dobrych Wesoly. Kiedys sobie kupie jakas fajna, z ciekawych haslem, lub jakims symbolem Wesoly.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dragonfly
10% wtajemniczenia
10% wtajemniczenia



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Neverland

PostWysłany: Pon 19:38, 27 Lut 2006    Temat postu:

Uwielbiam te "Hardcore Christian" z wyszczerzoną lednicką rybą. Polowałam na nią rok temu, niesteth się nie udało... Może w tym znajdę rozmiar s? :F

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nifek
30% wtajemniczenia
30% wtajemniczenia



Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 356
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:08, 27 Lut 2006    Temat postu:

Nie lubie wyśmiewania na plakatach, koszulkach itd. itp. czyjegoś cierpienia, np. Auschwitz, szubienica, krzyżowanie, narzedzia tortur. To wzbudza u mnie smutek i niesmak, żal mi takich ludzi którzy uważają to za ciekawy temat do śmiechu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Wto 17:23, 28 Lut 2006    Temat postu:

O! Znalazłam ową okładkę 'Machiny' która wzbudziła tyle kontrowersji.

Powrót do góry
Dragonfly
10% wtajemniczenia
10% wtajemniczenia



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Neverland

PostWysłany: Wto 22:25, 28 Lut 2006    Temat postu:

Oczekiwałam czegoś bardziej szokującego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bron
SensZycia.pl :)
SensZycia.pl :)



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 878
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:26, 28 Lut 2006    Temat postu:

Szczerze, to ja tez, aczkolwiek nie popieram tego typu czasopism.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Śro 16:14, 01 Mar 2006    Temat postu:

Moim zdaniem, to afera jest o nic, ale przedstawiciele Kościoła rzucają się o to, że tego typu manifesty to obraza uczuć religijnych. Śmiem też przypuszczać, że gdyby było to bardziej kontrowersyjne, to nie tylko sprzedawano by to wyłącznie przez specjalne zamówienia przez internet, ale w ogóle objęto by toto cenzurą.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Twoja droga... Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin